У "завхоза Кучмы" проблемы с недвижимостью

У містечку Бюль біля курортного Баден-Бадена останнім часом лише й говорять про те, "що буде з нашою гордістю" — готелем-палацом "Шлосготель Бюлергьое".

Готель, в якому любив відпочивати перший канцлер Німеччини Конрад Аденауер, де святкував весілля тенісист Борис Бекер і гостювали чимало державних діячів і зірок шоу-бізнесу, до свого сторіччя 2013 року мав постати у новому блиску.

Три роки тому "культурну пам’ятку особливого значення" придбала група інвесторів на чолі із скандально відомим в Україні бізнесменом і чиновником з близького оточення Леоніда Кучми.

Колишній голова "Нафтогазу України" і Державного управління справами Ігор Бакай придбав "Шлосготель Бюлергьое" 2010 року і обіцяв вкласти кілька десятків мільйонів євро у реставрацію і модернізацію цієї історичної будівлі.

Проте у міськраді зарано відкорковували шампанське. Очікувані інвестиції так і не надійшли. Замість того два тижні тому, саме на сторічний ювілей палацу, який в очікуванні ремонту вже три роки не приймає гостей вимкнули світло за несплату.

Готель через недбалість нових власників може прийти у цілковитий занепад, побоюються у Бюлі. Тимчасом попередньому власнику "Бюлергьое" мільярдерові Дитмару Гоппу увірвався терпець. Він подав до суду на нового власника з вимогою визнати його банкрутом.

Як повідомили Deutsche Welle в юридичній фірмі Schultze_ampersent_Braun, яку суд уповноважив виконувати роль арбітражного управляючого готелю, Ігор Бакай з партнерами заборгували Гоппу 14 млн євро.

"Ще 31 грудня 2012 року сплив термін, протягом якого покупець повинен був перерахувати продавцеві останній транш", — повідомив речник Schultze_ampersent_Braun.

За його словами, у червні Ігор Бакай прибув з Москви, аби зустрітися з арбітражним управляючим та обговорити подальшу долю готелю. "Щоби принаймні частково покривати поточні витрати, вирішили знову відкрити кав’ярню при готелі", — повідомив представник юридичної фірми.

З Кучмою у Баден-Бадені

Продавати каву і тістечка — це, вочевидь, не те, про що мріяв Бакай, купуючи фешенебельний готель на 90 номерів. За оцінками місцевої преси, колишній чиновник Кучми та його партнери заплатили за готель 35-40 млн євро.

Для нових власників "Бюлергьое" — особливе місце. Всі вони, пише німецька преса, були постійними гостями цього фешенебельного готелю ще задовго до купівлі.

Саме Бакай, будучи очільником Державного управління справами, організував своєму шефу Леоніду Кучмі на початку 2004 року лікування в одній з елітних клінік Баден-Бадена коштом неназваних благодійників.

Під час проходження кількатижневого курсу реабілітації після операції на шлунку Кучма проживав саме у найпрестижнішому готелі регіону — "Шлосготелі Бюлергьое". Номер тут, за даними Spiegel, коштував більше 2 тис євро за добу.

Невдовзі після відпочинку з Кучмою у Баден-Бадені доля на довгих п’ять років розлучила "Бюлергьое" з його нинішнім власником. Бакай після помаранчевої революції вимушений був переховуватися у Росії.

Генпрокуратура порушила щодо "завгоспа Кучми" сім кримінальних справ. Йому закидали незаконне відчуження державного майна на 365 млн грн.

З бази Інтерполу — в інвестори

Навесні 2010 року в житті Бакая все змінилося на краще. Вже за кілька тижнів після інавгурації президента Віктора Януковича кримінальні справи проти Бакая закрили рішенням суду.

Щойно прізвище "Бакай" зникло з бази даних Інтерполу, підприємливого уродженця Рівненщини знову можна було побачити у дорогих ресторанах Баден-Бадена. У липні того ж року Бакай повернувся до Німеччини як "великий інвестор".

"Розкіш на найвищому рівні" — під таким гаслом 2013 року повинен був відкритися оновлений коштом Бакая і друзів "Шлосготель Бюлергьое".

Однак три роки потому від того пафосу не залишилося і сліду, а сам Бакай, розмірковують місцеві, не знає, що далі робити з історичним готелем.

"Пан Бакай втратив інтерес до цього об’єкта", — прокоментував Deutsche Welle на умовах анонімності один з відомих баден-баденських маклерів нерухомості, обізнаний із справами підприємливого вихідця з України.

"Українці і росіяни, як і арабські шейхи, за завищеними цінами скуповують у Баден-Бадені всю розкішну історичну нерухомість. Ці люди спершу купують щось велике і вражаюче, а потім усвідомлюють, скільки туди ще треба вкласти коштів", — пояснив ситуацію співрозмовник.

За його словами, коли Бакай з партнерами купували готель, суму інвестицій оцінили "на око", навіть не роздивляючись стан будівлі.

Гроші не мають значення?

"Просто прикинули витрати на ремонт одного номера і помножили на кількість номерів", — пригадує фахівець з нерухомості. Вийшло 25 млн євро. Однак вже скоро, коли за підрахунки взялися спеціалісти, виявилося, що за задум українських інвесторів доведеться "відстебнути" 80-100 млн євро.

Зрештою, "Шлоссготель Бюлергьое" — "культурна пам’ятка особливого значення". Щоб її реставрувати, треба враховувати десятки і сотні бюрократичних приписів — це дуже дорого і може затягнутися на довгі роки.

Улюблений готель Аденауера сьогодні належить компанії Anna Maria GmbH на чолі з Ігорем Бакаєм. Засновники компанії — кіпрська Zelento Limited і дружина Бакая Наталя Козицька.

Тепер Бакай з друзями не знають, що робити з готелем і не хочуть витрачати на нього кошти. Навіть борги за світло і комунальні послуги погасили лише під загрозою визнання банкрутства. Продати ж готель, каже маклер, буде складно.

"Німці перед тим як щось купувати, спершу все прораховують кілька разів", — пояснює співрозмовник. Лише поточні витрати на утримання об’єкта у належному стані перевищують 1 млн євро на рік.

Замки, вілли, елітне житло

"Шлосготель Бюлергьое" — не єдина проблемна нерухомість родини Бакая. Місцева преса пише і про проблеми із замком Родек у передмісті Баден-Бадена. У 2009 році, ще коли Бакай перебував у міжнародному розшуку, старовинну будівлю за понад 4,5 млн євро купила його дружина Наталя Козицька.

Донедавна тут мешкав Василь Козицький — тесть "українського нафтогазового короля", як називають Бакая у німецькій пресі. Бакай був головою "Нафтогазу" і саме у цій сфері, припускають журналісти, заробив перші мільйонні статки.

Як повідомляє Badische Zeitung, Бакай і Козицька залишаються винні попереднім власникам замку близько 1 млн євро, але платити не поспішають. Як і у випадку з готелем, за ремонт казкового замку доби пізнього середньовіччя ніхто за чотири роки так і не взявся — це виявилося неймовірно дорогим задоволенням.

Вочевидь, родина Бакаїв втратила інтерес і до колишньої штаб-квартири командування французького військового контингенту у Баден-Бадені. Цей об’єкт був куплений подружжям 2010 року. Планувалося зробити тут елітний житловий комплекс, інвестувавши близько 11 млн євро.

"Нові власники купили і не врахували, що він теж є пам’яткою. Вони думали, що "вирішать питання" з місцевою владою щодо дозволів швидко і без проблем. А тут, у Німеччині, все набагато складніше", — розповів DW баден-баденський маклер.

Гроші через Панаму і Кіпр

За інформацією німецької преси, угоди про придбання нерухомості у Німеччині Бакай з дружиною оформлювали через кіпрські і панамські "фірми-прокладки".

Як пояснив DW експерт Transparency International Каспар фон Гауеншильд, при укладенні угод з Бакаєм мала відбутися перевірка, передбачена законом про боротьбу з відмиванням грошей.

"Маклери і співробітники банку, який обслуговував угоду, повинні були подивитися, звідки у кіпрських і панамських фірм взялися ці кошти. Якби у них виникла підозра, що гроші нечисті, вони мали б звернутися до прокуратури", — каже експерт.

Вілла легендарного промисловця Макса Ґрундіґа — з 2010 року обійстя Бакаїв у Баден- Бадені. За даними ТРК SWR, Козицька оформила купівлю на свою кіпрську фірму Folantez. За 8 млн
євро вона купила віллу у вдови грузинського мільярдера Бадрі Патаркацишвілі.

Фон Гауеншильд сам 30 років пропрацював у банку і зізнається, що не раз відмовлявся обслуговувати мільйонні угоди чиновників з України і Росії, які хотіли купити у Німеччині нерухомість. Утім, важко сказати, наскільки прискіпливо німецькі маклери досліджували, звідки Бакай взяв гроші.

Бертольд Випфлер, консультант Дитмара Гоппа, який оформляв угоду про продаж "Шлоссготель Бюлергьое" Бакаю і партнерам, на запитання Deutsche Welle про перевірку походження коштів не відповів.


Источник: “http://domik.ua/novosti/u-zavxoza-kuchmy-problemy-s-nedvizhimostyu-n200331.html”

ТОП новости

Вход